O liturgickém přednesu v CČSH

5. února 2015 v 18:22 | Václav Kovalčík
Vážení čtenáři, nemám nic proti Farského Liturgii CČSH, ale někdy mi připadá, že dlouhodobě zpíváme totéž, i když jsou k dispozici různé obměny a rozmanitý výběr písniček ze zpěvníku. I pro mě - jako varhaníka - je to "nekonečné," co se týče bohoslužebného přednesu, k tomu přidejme dlouhé kázání, které spíše lidi odrazuje, než přitahuje.

A tak jsem pro to, abychom hráli a zpívali i jiné (songové) liturgie, jež jsou v současnosti umístěné na druhou kolej, a to zcela zbytečně. Jejich "spravedlivá" reprodukce by udělala liturgický rok mnohem zajímavějším a přitažlivějším.

Možná by byla i ta vytoužená velká účast na bohoslužbách v náboženských obcích Církve československé husitské. Dle mého názoru moderní církev musí být ve svých dílech pokroková a rozmanitá. Vžijme se též do lidí, které to z nějakého důvodu nebaví.

Napadá mě prezentace liturgií, modliteb a biblických textů na válcích, jež připomínají ty nádražní, s nimiž se dá kdykoliv točit. Inspiraci v tomhle nalézám v dálném východu. Uspěchaní lidé by kdykoliv zatočili válci, tím by absolvovali bohoslužbu a modlitby. Určitě by byli spokojeni, přicházeli v hojném počtu, zapalovali svíčky, vzpomínali na zesnulé, vzali si od nich příklad. Pro děti by mělo samozřejmě existovat místo na hraní.

A proto zapojení široké veřejnosti a popularizace liturgií CČSH nesmí být na škodu. Každý by měl věnovat svůj čas, který ve svém životě unese. Něco se musí skutečně dít, aby CČSH v budoucím Sčítání lidu dopadla o mnoho lépe.

Václav Kovalčík
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama