Můj sen o řece Ostravici

26. ledna 2015 v 12:03 | Václav Kovalčík
Anotace: O mém nedávném snu, který se mi zdál. Týká se přírody a životního prostředí.

Je červnový čas, přírodě se velmi daří. Rád bych se vykoupal a prolomil tak předsudky ohledně nebezpečí, které v sobě řeka v "dolním" toku ukrývá. V historii si prošla naprostým znečištěním, a to kvůli dlouhodobé průmyslové činnosti v Ostravě.

Nyní se zdá, že je voda čistá - tak akorát na koupání. Břehy jsou lemovány oblázky a velkými kameny, aby zdejší prostředí vypadalo lákavě. Chtěl bych však skočit do vody, ale provází mě strach z možného poranění, vodních vírů a pozůstatků znečištění. A proto vybírám jiné místo, které se zdá být bezpečné. Opět mě sužuje strach z možného poranění a smrti. Neustále se v řece tvoří mohutné víry, něco špinavého se blíží ke břehu, což mě úplně odrazuje, abych skočil do vody.

Najednou objevuji podzemní jeskyni. Slyším varhanní hru. Prohlížím si místní tajný chrám, dokonce hovořím s místním varhaníkem o řece. Svěřuji se mu, že z nějakého důvodu nemohu skočit do říční vody. Čas rychle ubíhá, a já se budu muset sbalit a opustit jeskynní chrám.

Opět se nacházím na břehu Ostravice. Zdá se, že je voda čistá a bezpečná. Jakmile se přiblížím, tak se obávám o svůj život, neboť víry a pozůstatky znečištění jsou nevyzpytatelné, vždyť mohou kdykoliv ublížit. Kdysi se lidé v onom dolním toku koupali, snad se tahle část řeky úplně vyčistí, abychom mohli bez rizika plavat a chytat ryby v harmonické přírodní scenerii.

Václav Kovalčík
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Teyva Teyva | Web | 21. července 2017 v 13:39 | Reagovat

Ako sa dostať bezplatný iPhone5? Veľmi jednoduché! Podrobnosti WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama